مقالات پیش از خرید

تلویزیون سامسونگ QLED

تلویزیون سامسونگ QLED

تلویزیون سامسونگ QLED

Samsung یک شرکت کره ای چندملیتی فعال درزمینه الکترونیک که توسط لی بیونگ-چون که در سال 1938 تاسیس شده است.سامسونگ در زمینه های الکترونیک همچون تولید اسمارت فون،نمایشگرهای تخت منحنی،  و بسیاری دیگر از سیستم های صوتی تصویری فعال است.

بخش نمایشگرهای سامسونگ موسوم به ™samsung display پس از خط تولید گوشیهای هوشمند،مهمترین بخش این شرکت کره ای است .هرساله طیف گسترده ای از نمایشگرهای این شرکت، به بازارهای جهانی عرضه میشود.

با معرفی نسل جدید تلویزیونهای oled ال جی در نمایشگاه CES2017 ،سامسونگ نیز اقدام به طراحی تلویزیونهای موسوم به qled کرد .

QLED 

غوطه ور شدن در بین اسمها و اصلاحات متعدد،همه را سردرگم کرده است .این اصطلاحات تاحد زیادی شیطنت شرکتهای سازنده برای متمایز کردن مدلهای جدید از قدیم،و فروش بیشتر است.

نسل جدید Q از تلویزیونهای نسل دوم اولد، خود را از نسلهای پیشین متمایز کرده و رقیبی جدید برای OLED ،محسوب می شود.

QLED از تکنولوژی QUANTOM DOT در یک نمایشگر LED به کار رفته است،که به آن کیو ال ای دی گفته می شود. QLED خود را از نسل تلویزیونهای OLED جدا سازی کرده ،و با فناوریهای پیشرفته تری وارد بازار شده است.

تکنولوژی QUANTOM DOT ،در تلویزیونها همان نقطه کوانتومی ذرات بسیار ریز نیمه هادی هست.که با ابعاد نانومتری، و با توجه به ابعادش ،نوری جداگانه از خود تولید می کند. این ذرات بیش از یک ملیارد رنگ متفاوت تولید میکنند.

چگونگی کار QLED

QLED با قرار دادن نقاط کوانتومی ، روی صفحه  LED کار می کند.این فناوری با توجه به ابعاد نانومتری ریز و طول موج نور تعیین شده ،رنگهای مختلفی ارائه می دهد.

در نسل سوم تلویزیون کوانتومی QLED ،ذرات تغییر یافته اند و مجهزشدن به هسته  آلیاژ فلزی ،رنگهای واقعی تر و بدنه ی فلزی ،روشنایی بیشتری به رنگها بخشیده است.همچنین بهتر و شفاف تر دیده می شوند.

در نتیجه استفاده از تلویزیونهای QLED ،رنگهای بیشتری روی نمایشگر مشاهده می کنید، همچنین برای بهتر نشان دادن محتوای HDR، گزینه بهتری نسبت به نسلهای پیشین است.در فناوری QLED با توانایی تولید رنگ بیشتر در روشنایی، حجم رنگ ها بهتر از قبل خواهد بود و بیشتر از OLED به چشم می آید.

تفاوت فناوری QLED با OLED

روشنایی، مهمترین تفاوت این دو نوع فناوری هست.تلویزیونهای کوانتوم دات، به یک سیستم نور پس زمینه LED نیاز دارند،اما در تلویزیونهای OLED ،نیازی به نور پس زمینه ال ای دی نیست و هر پیکسل به صورت جداگانه نوردهی می شود.

در تلویزیون های QLED ، اگه پیکسلی از کار بیفتد،آن پیکسل به صورت مجزا ،خاموش می شود.در تلویزیونهای LED ،چون هر بخش از ال ای دی منطقه ی خاصی را نورپردازی می کند، هیچ وقت نمی توان پیکسل را خاموش و مشکی مطلق را بیرون آورد.

تلویزیون سامسونگ QLED ،از یک سیستم EDJE LIGHT LED استفاده می کند.در این نوع سیستم پشت تلویزیون هیچ نوع چراغ LED وجود ندارد ،بلکه در حاشیه پنل قرار گرفته اند.

در تلویزیون های QLED ، نمایشگر به مناطق مختلفی تقسیم می شودکه هر کدام به صورت جداگانه نور دهی می شوند.در تلویزیونهای OLED به تعداد پیکسلها، میتوان نوردهی مستقل داشت.

تغیرات فراوانی در فناوری QLED اعمال گردیده و موجب شده که عملکرد بهتری نسبت به OLED داشته باشد.نمایشگر OLED ،به مراتب رنگ مشکی عمیقتر و روشنایی مطلوبتری برا نسبت به Oled فراهم میکند.

نمایشگر QLED با دید گسترده ای که دارد، میتوان از زاویه های مختلف به آن خیره شد بدون آنکه از کیفیت نمایش،کاسته شود.اما در نمایشگرهای oled به جهت قرار گیری پیکسلها در پشت ، محل نشستن بیننده روی کیفیت دیدش تاثیر گذار است.

 

تفاوت OLED با تلویزیون سامسونگ QLED

تفاوت تلویزیون OLED ال جی با تلویزیون سامسونگ QLED

 

کیفیت تصویر تلویزیون سامسونگ QLED

وضوح یا Resolution به میزان نمایش جزئیات تصویر که رابطه مستقیم با تعداد و اندازه پیکسلهای نوری دارد گفته میشود.هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد به طبع آن،وضوح افزایش پیدا میکند.

نخستین مدلهای عرضه شده qled با رزولوشن 2160×3840 و به اختصار 4k معرفی شدند.کیفیت تصویر 4k پس از full hd و qhd معرفی شد و رواج فراوان یافت .

منظور از عدد 3840، تعداد پیکسلهای تصویر در راستای طول و 2160 تعداد پیکسلها در راستای عرض است .علاوه بر تعداد پیکسل،پارامترهای دیگری همچون نویز و اعوجاج نیز در میزان وضوح تاثیر گذار هستند.

در نمایشگرهای جدید به کمک هوش مصنوعی و پردازنده قوی،نویز و اعوجاج تا حد زیادی مرتفع شده اند.حال یک سوال اساسی پیش می آید که اصلا نویز و اعوجاج چیست و چگونه روی تصویر تاثیر گذارند؟

در عکاسی هنگامی که میزان iso افزایش یابد،به تبع آن میزان وضوح نیز تا حدی افزایش پیدا میکند و موجب ایجاد دانه های بسیار ریز روی تصویر میشود.عکاس میبایست ISO را به شکلی اصولی افزایش دهد تا دانه های ریز روی تصویر نمایان نشود.

در تلویزیون نیز هرچه وضوح تصویر بیشتر باشد دانه های ریز روی تصویر،واضحتر میشوند و این همان نویز است.در نمایشگر QLED ،به جهت فناوری جدید پیکسلهای هوشمند رنگساز،عملا میزان نویز تصویر به صفر رسیده است .

اعوجاج تصویر نیز بدین شکل است که نمایشگر،المانهای مختلف را به شکلی معوج و کمانی نشان میدهد.به طور مثال پهنای آسمان به حالتی پله پله نمایش داده میشود و دیگر صاف و یکدست نیست.یا المانهای راست همانند تیر چراغ برق و یا درختان به شکل کمانی ملایم دیده میشود و جلوه راست خود را از دست میدهند.

در تلویزیون سامسونگ QLED به کمک هوش مصنوعی و پردازنده قوی،اعوجاج به طور کامل مرتفع شده است.هوش مصنوعی جلوه واقعی المانهارا تشخیص میدهد و به حالت رئال (واقعی) برمیگرداند.

وضوح تصویر 8K تلویزیون سامسونگ

سال 2020 با همه گیری ویروس کرونا و تعطیلی خطوط تولید،عرضه بسیاری از مدلها، به تعویق افتاد.در جریان همه گیری،نمایشگاه های عرضه تکنولوژی همانند CES ، به صورت مجازی و غیر حضوری برگذار شدند.

سامسونگ در نمایشگاه مجازی CES2020 از نسل جدید تلویزیون های QLED با کیفیت 8K ، رونمایی کرد.این اتقاق با عرضه نمایشگرهای OLED 8K توسط رقیب دیرینه یعنی ال جی،همزمان شد.با وجود آنکه این دوشرکت، در سال 2019 نیز از چند مدل محدود 8K رونمایی کرده بودند،اینبار به صورت رسمی و انبوه وارد رقابت شدند.

تلویزیون 8K سامسونگ دارای وضوح تصویر  ۷۶۸۰×۴۳۲۰ است .با وجود آنکه هنوز محتوا با کیفیت 4K ،رواج عمومی نیافته،کیفیت 8K در حال جایگزین شدن است .

وضوح 8K تلویزیون سامسونگ QLED

رزولوشن تصویر 8K تلویزیون سامسونگ QLED

 

کیفیت رنگ تلویزیون QLED

مهمترین پارامتر در نمایشگر QLED،رنگ است .در QLED ، توجه به رنگهای عمیق و خالص به خصوص رنگ مشکی، بیش از سایر فاکتور های تلویزیون است .

در این تلویزیون،رنگ مشکی به صورتی تمام عیار و عمیق نمایش داده میشود.شرکت سامسونگ عقیده دار سایر رنگها،زمانی به خالصترین حالت خود میرسند که روی زمینه مشکی عمیق،قرارگیرند.

این ادعا حقیقت دارد و هر بیننده ای تنها با یک بار دیدن رنگها،متوجه تفاوتی فاحش میشود.مکانیزم ایجاد رنگ مشکی در کیوال ای دی بسیار ساده است و تنها با خاموش شدن پیکسلها ایجاد میشود.

خلوص رنگ،یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین کیفیت نمایشگر است .شرکتهای سازنده بیش از هرچیزی به معیار خلوص رنگ توجه دارند اما خلوص رنگ چرا آنقدر مهم است ؟

نمایشگرهای معمول به صورت سنتی،رنگ را به حالتی اشباع نمایش میدهند.به طور مثال بارها دیده اید که رنگ آسمان در نمایشگر بسیار آبیتر از نمونه واقعی آن است.

رنگهای اشباع،جلوه ای نسبتا زیبا به محتوا میبخشند اما بر روی ادراک ما از محتوا، تاثیر منفی میگذارند.سازندگان محتوا همواره از طریق رنگ،حس و هدف خود را به بیننده منتقل میکنند و چنانچه رنگ نمایش داده شده با نسخه واقعی،در تضاد باشد بر روی محتوا اثر منفی میگذارد.

به طور مثال، رنگ آبی آسمان تا زمانی حس آرامش را القا میکند که به صورت خالص باشد و چنانچه به حالت اشباع بدل شود،حسی متفاوت و گاه برعکس به بیننده منتقل میشود.

تلویزیون QLED ، به کمک هوش مصنوعی و پردازنده حرفه ای،سطح رنگ را اسکن و به خالصترین حالت ممکن نمایش میدهد.رنگ های نمایش داده شده به صورت تمام عیار و عمیق،نمایان میشوند.

پردازنده تلویزیون سامسونگ QLED

پردازنده یک ریز تراشه الکترونیکی است که مکانیزم کاری تلویزیون را پردازش میکند.این قطعه حیاتی ترین سخت افزار تلویزیون است و بدون آن عملا نه کیفیت تصویر وجود دارد نه رابط کاربری و نه هیچ چیز دیگر.

تلویزیون های کیو ال ای دی ،از زمان عرضه تا به حال دارای چندین نسل مختلف از پردازنده ها بوده اند.پردازنده از سال 2017 به بعد،با عرضه اولین نسخه QLED و بروزرسانی هرساله،بروزرسانی و شانه به شانه مدلهای جدید،آپدیت شدند.

در سال 2020 میلادی، سامسونگ از نسل جدید پردازنده کوانتومی (™ Quantum Processor) رونمایی کرد.پردازنده کوانتومی،4 هسته ای هست به صورت خاص،برای تلویزیون های Qled طراحی شده است .

این پردازنده در دو نوع 4k و 8k طراحی شده است .بدیهیست که نسخه quantum 4k برای تلویزیونهای 4k و نسخه quantum 8k برای مدلهای جدید 8k طراحی شده است.

هردو این پردازنده ها در انجام مکانیزم ایجاد رنگها خالص مشترک هستند.این پردازنده ها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند رنگ را به صورتی عمیق و تمام عیار نمایش دهند .

وجه مشترک دیگر این پردازنده ها،مبتنی بودن هردو بر هوش مصنوعی (AI) است.تمامیه مکانیزمهای کاری پردازنده کوانتومی،توسط هوش مصنوعی کنترل میگردد.

هوش مصنوعی قادر است سطح رنگهای مختلف را اسکن کند و میزان خلوص رنگ را بررسی نماید.پردازنده کوانتومی به کمک هوش مصنوعی،رنگ را باخلوصی بینظیر و تمام عیار،به نمایش میگذارد.

یکی دیگر از مهمترین قابلیتهای پردارنده کوانتومی سامسونگ،پردازش محیط کاربری است .محیط کاربری همان محیط سیستم عامل است که میتوان از طریق آن مابین برنامه های مختلف،جابه جا شد.

به لطف پردازنده 4 هسته ای QUANTUM ، جابه جایی میان قسمتهای مختلف باسرعتی مطلوب توام است .در رابط کاربری تلویزیون qled ،هیچگونه تاخیر یا هنگ کردنی دیده نمیشود و حتی باز کردن پنجره های همزمان هم،اسباب نگرانی برای ریزتراشه کوانتومی نیست.

این چیپست،برای گیمرها نیز نعمت محسوب میشود .به کمک این پردازنده ،گیمرها قادر هستند،سنگین ترین و پرحجمترین بازیهای روز را به آسانی روی نمایشگر qled بارگذاری کنند.

سرعت عمل تلویزیون Qled همانند مانیتورهای گیمینگ است و پاسخگویی بسیار سریعی دارد.سرعت عمل برای گیمرها، یک اصل اساسی و مهم قلمداد میشود که در این تلویزیون به صورت کامل رعایت شده است.

 

پردازنده تلویزیون سامسونگ QLED

ریز پردازنده کوانتومی تلویزیون سامسونگ QLED

 

سیستم عامل Tizen سامسونگ

تایزن یک سیسته عامل بر پایه هسته لینوکس است که به صورت متن باز یا خط باز ارائه شده و سایرین نیز میتوانند آن را توسعه دهند.توسعه اساسی تایزن، توسط شرکت سامسونگ الکترونیک انجام شده است.

معروفیت سیستم عامل تایزن به جهت استفاده فراوان در تلویزیونهای هوشمند سامسونگ است .این سیستم عامل هرساله توسط سامسونگ بروزرسانی و قابلیتهای متعددی به آن افزوده میشود.

در تلویزیونهای qled از نسخه های جدید tizen استفاده شده و با رابط کاربری جدید طرف هستیم.روی این سیستم عامل،دسترسی به وبسایتهای متعدد اشتراک آنلاین فیلم و سریال فراهم آمده است.

بسته به مدل و سال تولید،دسترسی به سایتهای همانند prime -netflix-disnipet-youtube و … فراهم آمده است .از نظر محتوای صوتی نیز دسترسی به گجتهای اسپاتیفای-اپل موزیک،یوتیوب موزیک و جند سایت دیگر نیز وجود دارد.

سامسونگ همواره سعی داشته رابط کاربری آسانی برای کاربران ایجاد کند و این را از نسخه های جدید تایزن میتوان فهمید.نسخه جدید تایزن،شامل میانبرها و صفحات معدد است که کاربر میتواند شخصی سازی کند.

در نسخه جدید تایزن که برای تلویزنهای qled شخصی سازی شده،اتصال محصولات سایر شرکتها به تلویزیون،فراهم آمده است.به طور مثال روی تایزن جدید،قابلیت airplay وجود دارد که میتوان محصولات متعدد شرکت apple را به تلویزیون متصل کرد.

یکی دیگر از قابلیتهای تایزن جدید،حالت گالری نام دارد.میتوان از طریق حالت گالری،نمایشگر را به عنوان یک تابلو زینتی روی دیواری استفاده کرد که با محیط کاملا هماهنگ است.

 

سیستم عامل TIZEN تلویزیون سامسونگ QLED

مشخصات فنی سیستم عامل TIZEN تلویزیون سامسونگ QLED

 

بهترین مدلهای Qled سامسونگ

تاکنون مدلهای متعددی از خانواده QLED شرکت SAMSUNG به بازارهای جهانی عرضه شده است. اما به جرات میتوان گفت که تفاوت فاحشی باهم ندارند و صرفا بازارگرمی این شرکت کره ای است.

در این نوشته چند مدل معروف QLED را بررسی میکنیم که فروش و تقاضای بیشتری نسبت به سایرین دارند اما در روی کاغذ عملا تفاوت فاحشی ندارند.

1 – تلویزیون سامسونگ Q70

سامسونگ Q70 در دو مدل Q70T و Q70R که مدل T تولید 2020 و مدل R تولید 2019 است .دو مدل Q70T و Q70R از نظر کارایی و حتی شکل ظاهری تفاوت آنچنانی ندارند و تنها کاربران حرفه ای میتوانند تفاوت این دو را پیدا کنند.

مدل Q70 دارای پردازنده QUANTUM 4K آپگرید شده 4 هسته ای است .این تلویزیون کیفیت تصویر 4K با میزان رزولوشن 2160×3840 و رفرش ریت 120 HERTZ دارد .

مدل q70 از فناوری خلوص رنگ Pur colour پشتیبانی میکند.این فناوری به کمک هوش مصنوعی AI ،میزان درجه رنگ را اسکن و به خالصترین حالت ممکن،به نمایش میگذرد.

مدل تلویزیون سامسونگ Q70 همچنین از نسخه جدید HDR موسوم به HDR8X8 بهره مند است .نسخه جدید HDR قابلیت نمایش جزئیاتی بسیار کامل را در اختیار بیننده قرار میدهد .

این تلویزیون از سایر فرمتهای HDR همانند HDR10 -HLG نیز پشتیبانی میکند.فرمت صدای فراگیر دالبی اتموس نیز که ساخت شرکت دالبی دیجیتال است، برای QLEDQ70 در دسترس است .

 

 

2-تلویزیون سامسونگ مدل Q80

مدل Q80 برادر کوچک Q70 ، اما، باکیفیت بالاتر است.سامسونگ QLEDQ80 تولید سال 2020 میلادی است و عملا نخستین مدل عرضه شده این خانواده قلمداد میگردد.

مدل Q80 اسمارت، همانند برادر بزرگتر، از کیفیت تصویر 4K با وضوح 2160×3840 برخوردار است.نرخ Refresh rate یا همان بروزرسانی صفحه نمایش نیز بدون تغییر،120 هرتز است.

تفاوت اساسی مدل q80 با مدل q70 در کیفیت رنگ و خلوص آن است .این تلویزیون رنگ ها به خصوص رنگ رنگ مشکی را به صورتی تمام عیار و عمیق نمایش میدهد به گونه ای که سایر رنگها نیز روی این زمینه،خلوص بالاتری دارند.

پردازنده کیوال ای دی مدل q80 از نوع 4 هسته ای کوانتومی مبتنی بر هوش مصنوعی است .این پردازنده بهینه شده قادر است به آسانی محتوای با کیفیت و گرافیکی را ساپورت کند .

این تلویزیون به جهت داشتن پردازنده قوی و محیط کاربری پویا،برای گیمرها بسیار مناسب است.روی نمایشگر Q80 میتوان سنگینترین بازی های روز را بدون هیچگونه کندی و تاخیر،پیاده سازی کرد.

سامسونگ Q80 نیز همانند نسل پیشین Q70،از فرمت HDR8X8 پشتیبانی میکند.این فرمت به گفته سامسونگ، 8 برابر بیشتر جزئیات فریمهای کم نور را نمایان میکند.

این تلویزیون هوشمند سایر فرمت های HDR همانند Dolby vision -hlg و HDR10 را نیز ساپورت میکند.پشتیبانی از فرمت صدای فراگیر Dolby Atmos نیز از دیگر امکانات سامسونگ Q80 است .

تلویزیون سامسونگ QLED مدل Q80

مشخصات فنی تلویزیون سامسونگ QLED مدل Q80

 

تلویزیون سامسونگ NEO QLED

در نمایشگاه CES2021 شرکت سامسونگ کاملا دست پر آمده بود و فناوری های متعددی را به نمایش گذاشت.بخش تلویزیون هوشمند سامسونگ، با رونمایی از نسل جدید تلویزیونهای QLED موسوم به NEO QLED همراه بود.

این تکنولوژی جهت رقابت با تلویزیون های ONED شرکت ال جی،طراحی شده است .مدلهای 2021 سامسونگ با این فناوری از سایرین متمایز میشوند اما اصلا NEOQLED چیست ؟

دنیای تلویزیونهای هوشمند با اسمهای و اصلاحات فراوان همراه است که هرکسی را گیج میکند.اسمهای جدید تا حدی شیطنت است و بازارگرمی را برای کمپانیهای سازنده،درانجام دارد.

NOE QLED نیز از تکنولوژی ذرات ریز کوانتومی ایجاد شده است با این تفاوت که با MINI LED ها طرف هستیم.تکنولوژی Mini Led در نور پس زمینه جایگذاری میشود و با نام quantum mini led شناخته میشود.

ابعاد نانومتری مینی ال ای دی ها باعث تراکم بیشتر و درنتیجه نور دهی بسیار بیشتر و غنی تر شده است .مینی ال ای دی ها باعث ایجاد نوردهی کاملتر در قسمتهای مختلف نمایشگر میشوند.

mini led ، نوردهی موضعی بیشتری به نمایشگر میبخشند به گونه ای که بتوان از فریمهای تاریک،جزئیاتی بسیار کامل و مطلوب استخراج کرد.نسخه ابتدایی تر این فناوری micro dimming نام داشت و در تلویزیونهای مدل 2019-2020 نیز وجود دارد.

فناوری micro dimming ،هر فریم تصویر را به بخشهای کوچکتر تقسیم و با افزایش میزان کنتراست،جزئیات بیشتری از دل آن استخراج مینمود.حال در تلویزیون neo qled، همین فناوری به صورتی کامل و با استفاده از مینی led در نور پس زمینه انجام شده است.

 

تلویزیون سامسونگ NEO QLED

فناوری جدید تلویزیون سامسونگ NEO QLED

 

1 – تلویزیون سامسونگ NEO QLED مدل QN900

تلویزیون سامسونگ مدل Q900 ، نخستین مدل سامسونگ با فناوری NEOQLED است.این مدل بنا بود جهت پیش نمایش، در اواخر سال 2020 عرضه گردد اما به دلایلی، به بعد از نمایشگاه CES2021 موکول شد.

تلویزیون مدل QN900 ، دارای کیفیت تصویر 8K با وضوح 7680×4320 و نرخ بروزرسانی 120 هرتز است.نسبت نمایشگر به بدنه در این تلویزیون 98.5% است و عملا نمایشگری تمام صفحه قلمداد میشود.

تلویزیون مدل Q900 از پردازنده جدید NEO QUANTUM PROCESSOR 8K بهره میبرد که مخصوص همین تیپ از خانواده سامسونگ طراحی شده است.

پردازنده حرفه نئو کوانتوم قادر است رنگ های غنی با نهایت خلوص را به نمایش بگذارد.قدرت پردازش بالا به کمک هوش مصنوعی بهینه شده، این امکان را دراختیار نمایشگر گذاشته تا عمیق ترین رنگها را به نمایش بگذارد.

محیط کاربری Q900 به لطف پردازنده نئو کوانتوم،سرعت بسیار بالایی دارد.تعویض پنجره های متعدد با سرعت مطلوبی توامان است و مطلقا اثری از کندی و تاخیر دیده نمیشود.

این تلویزیون برای گیمرها نیز بسیار جذاب و مفید است .تلویزیون سامسونگ QLED مدل Q900 به لطف داشتن پردازنده ای قدرتمند،عکس العمل بسیار سریعی دارد و همین امر باعث جذابیت هرچه بیشتر،برای گیمرها شده است.

نسخه پرو Q900 از فناوری پخش صدا چند بعدی طراحی ®Harman Kardon بهره میبرد.هارمن کاردن یکی از معروفترین شرکتهای سازنده تجهیزات صوتی در جهان است.

تلویزیون سامسونگ مدل 2021 از فرمتهای متعدد hdr همانند HDR10-HLG-DOLBY VISION پشتیبانی میکند.فرمت صدای فراگیر دالبی اتموس نیز همانند نسلهای گذشته،پای ثابت Smart Tv سامسونگ است.

 

تلویزیون سامسونگ QLED مدل Q900

عکس و مشخصات تلویزیون سامسونگ QLED مدل Q900

 

2 – تلویزیون سامسونگ مدل Q950TS

دومین تلویزیون عرضه شده NEO QLED از سری رسمی QN ، مدل QN950 است .این مدل نیز از نظر شکل ظاهری ، زبان طراحی جدید سامسونگ را بازگو میکند .

در طراحی مدل Q950 ،شاهد دگرگونی و زبان کاملا جدیدی هستیم.این تلویزیون به صورت کاملا تمام صفحه طراحی شده به گونه ای که نسبت نمایشگر به بدنه 98.5 % است .

بارز ترین تفاوت QLED مدل Q950 با مدلهای پیشین در کیفیت و وضوح تصویر است.سامسونگ Q950 دارای کیفیت تصویر 8K با رزولوشن ۷۶۸۰×۴۳۲۰ پیکسل است .

پردازنده این تلویزیون نیز به تبع کیفیت تصویر،ارتقا یافته است .مدل Q950 از وجود پردازنده حرفه ای Quantom Processor 8k مبتنی بر هوش مصنوعی،بهره مند است .

این پردازنده قادر است رنگها را با خلوصی و وضوحی بینظیر، ارائه دهد .عمق رنگها نیز در q950 بسیار نمایان است به گونه ای که هرگز رنگهای با این میزان از عمق و تمام عیاری،دیده نشده است.

تمامی مکانیزم کاری نمایشگر توسط هوش مصنوعی کنترل میگردد. به طور مثال میزان نور نمایشگر بسته مقدار نور محیط تنظیم میشود به گونه ای که در محیط تاریک،نور نمایشگر کاهش می یابد و در محیط پرنور،افزایش پیدا میکند.

هوش مصنوعی همپچنین زمانی که منبعی نوری، بر نمایشگر تابیده شود نیز وارد عمل شده و نور تلویزیون را تا زمانیکه منبع نوری کاملا محو شود،افزایش میدهد.

سامسونگ 2021 مدل Q950 نیز همانند مدل Q900 از اسپیکرهای ساخت هارمن کاردن بهره میبرد.سیستم صوتی هارمن کاردن به جهت قیمت بالا،معمولا روی نسخه های پرو سامسونگ نصب میشوند.این تلویزیون هوشمند از فرمت صدای فراگیر دالبی اتموس نیز پشتیبانی میکند .

 

تلویزیون سامسونگ QLED مدل Q950

عکس و مشخصات فنی تلویزیون سامسونگ QLED مدل Q950 8K

 

 


 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.