مقالات پیش از خرید

سیستم عامل TIZEN

سیستم عامل TIZEN

 

سیستم عامل TIZEN

 

معرفی سیستم عامل تایزن

معرفی قابلیت های سیستم عامل تایزن سامسونگ

 

معرفی سیستم عامل TIZEN

تایزن یک سیستم عامل خط باز یا متن باز است که بر پایه لینوکس طراحی شده است . این سیستم عامل گروه تایزن و همچنین شرکت سامسونگ الکترونیک توسعه داده میشود .

Tizen از زمان طراحی تا به حال ، توسط شرکت های متعددی دست به دست و توسعه داده شده است . این سیستم عامل سرانجام توسط شرکت سامسونگ خریداری شد و به تعبیری سامسونگ ناجی تایزن شد .

طیف کاربرد این سیستم عامل بسیار گسترده است و تا کنون بر روی محصولات شرکت های مختلفی قرار داده شده است . از معروفترین این شرکت ها میتوان به نوکیا و برخی محصولات اینتل اشاره کرد .

با وجود آنکه این سیستم عامل به صورت اوپن سورس طراحی شده و منابع آن برای همه در دسترس است ، سامسونگ تنها به شرکت های مجوز توسعه میدهد که خود از آنها دعوت کند .

معروفیت سیستم عامل تایزن به جهت استفاده فراوان در تلویزیون های هوشمند سامسونگ است . این شرکت کره ای هرساله با معرفی تلویزیون های جدید ، امکانی را نیز به تایزن اضافه میکند .

تاریخچه سیستم عامل tizen

در سال 2010 میلادی شرکت های اینتل و نوکیا یک سیستم عامل مشترک موسوم به می گو را پایه گذاری کردند . سیستم meego تلفیقی از نسخه موبلین intel و maemo شرکت نوکیا بود .

یک سال بعد و در 2011 این پیمان شکسته شد و هر دوکمپانی در اعلامی مشترک بیان داشتند که تمرکز اصلی خود را روی سیستم عامل تایزن قرار میدهند . نوکیا که نصف سهام می گو را داشت اعلام کرد که قصد دارد سیستم عاملی  جدید را مبتنی بر تایزن بسازد .

نوکیا اسم سیستم عامل جدید را ملتمی گذاشت و قصد داشت از این سیستم برای تولید گوشی های موبایل ارزان قیمت پایین رده استفاده کند . سیستم ملتمی هرگز به مرحله تولید نرسید و در نطفه کشته شد .

یک سال بعد در سال 2012 اینتل ، قابلیتهای جدیدی از جمله همخوانی با کد های HTML را به تایزن افزود و راه را برای استفاده تجاری ، هموار ساخت . سرانجام شرکت سامسونگ کره این سیستم عامل را خریداری کرد و آنرا به کمک چند شرکت نرم افزاری موسوم به گروه آلفا ، توسعه داد .

تایزن در ابتدا برای سامسونگ به عنوان سیستم عامل موبایل ایفای نقش کرد اما نبود برنامه و اپلیکیشن های مختلف سازگار و عدم توانایی رقابت با اندروید باعث شد از تولید گوشی های هوشمند ، کنار گذاشته شود .

تایزن هم اکنون در محصولات پوشیدنی سامسونگ همانند ساعت های هوشمند (SMART WATCH) و تلویزیونهای اسمارت این شرکت ، استفاده فراوان دارد . این سیستم عامل همچنین در دوربین های عکاسی سامسونگ و حتی یخچال های هوشمند این شرکت نیز کاربرد دارد .

 

تاریخچه سیستم عامل TIZEN

تاریخچه ساخت و توسعه سیستم عامل TIZEN

 

استفاده از تایزن برای تلویزیون اسمارت سامسونگ

همانطور که پیشتر گفته شد ، معروفیت تایزن جهت استفاده فراوان در تلویزیون های شرکت SAMSUNG است . این سیستم عامل با بروز رسانی های متعدد ، امکاناتی بینظیر را در اختیار کاربران قرار میدهد .

شروع رسمی استفاده از تایزن برای تلویزیون های سامسونگ به سال 2013 میلادی برمیگردد . این زمان مصادف است با توسعه سیستم عامل WEBOS توسط شرکت رقیب یا همان ال جی الکترونیک .ال جی 2013 میلادی WebOS را خریداری و آن را جهت استفاده گسترده در تلویزیون های هوشمند خود توسعه داد .

رقابت این دو شرکت کره ای بر سره گرفتن سهم بیشتری از بازار نمایشگرهای خانگی باعث توسعه سریع و یکپارچه هر دو سیستم عامل تایزن و وب او اس شد .

این رقابت همچنین سبب گشته هرکدام از این دو ابر شرکت ، رابط کاربری بهتری را ایجاد کنند . تایزن جدید از همیشه امکانات بیشتری دارد و به همان اندازه استفاده از ان سهل شده است .

 

تلویزیون با سیستم عامل TIZEN

تلویزیون سامسونگ اسمارت با سیستم عامل TIZEN

 

قابلیت های سیستم عامل TIZEN برای تلویزیون

1 – رابط کاربری آسان

تلویزیون سامسونگ مجهز به سیستم تایزن ، دارای رابط کاربری بسیار سهل و آسانی است به طوریکه کاربران نا آشنا به محیط تلویزیون نیز میتوانند به راحتی از تلویزیون استفاده کنند .

برای نسخه های جدید میتوان میانبر تنظیم کرد تا بتوان برنامه های مورد علاقه را به شکلی سریع بارگذاری کرد . این قابلیت را میتوان برای ریموت کنترل نیز تعریف کرد به طوریکه تنها با یک دکمه برنامه مورد نیاز ، باز شود .

تایزن جدید ،سرعت بارگذاری اولیه بالایی نسبت به نسخه های پیشین دارد . در نسخه های قدیمی تر ، هنگام روشن کردن تلویزیون زمان زیادی صرف بارگذازی میشد در حالیکه نسخه های جدید ، کاملا سریع بارگذاری میشود .

 

رابط کاربری سیستم عامل TIZEN

رابط کاربری سیستم عامل TIZEN جدید سامسونگ

 

2 – دسترسی به سایت های اشتراک آنلاین فیلم

روی منوی کاربری تایزن ، دسترسی به سایت های متعدد اشتراک محتوای ویدیویی فراهم شده است . دسترسی به این وبسایت ها از دو مسیر سرچ در مرورگر و لانچر سیستم عامل ، امکان پذیر است .

روی لانچر تایزن دسترسی به وبسایت های همانند Netflix – Youtube – Prime – Disne – Marvel -Apple tv و چند سایت دیگر نیز فراهم شده است .از طریق سرچ نیز میتوان به سایت های ایرانی همانند Namava – Filimo همچنین Aparat و غیره ، دسترسی پیدا کرد .

کاربران ایرانی به بعضی از سایت های اشتراک آنلاین به جهت مبحث تحریم و فیلترینگ دسترسی ندارند که البته برای آنهم راه کاری وجود دارد .

 

اشتراک فیلم سیستم عامل تایزن

اشتراک فیلم سیستم عامل تایزن تلویزیون سامسونگ

 

3 – دسترسی به آرشیو آنلاین موسیقی

محتوا صوتی نیز همانند تصویر از اهمیت بالای برخوردار است و کاربران علاوه بر تصویر ، محتوا صوتی را نیز طلب میکنند . نسخه جدید تایزن دسترسی به سایتهای بین المللی موسیقی همانند  Day Trotter – Sound Cloud – Apple music – Spotify – Youtube  را فراهم آورده است .

این آرشیو به کمک جست و جوی اینترنتی بسیار گسترده تر هم میشود . میتوان از طریق مرورگر وبسایت موسیقی مورد علاقه را  جست و جو و بر روی تلویزیون بارگذاری کرد .

قبل از استفاده از محتوای صوتی قرار داده شده پیشفرض ، میبایست یک حساب سامسونگ اکانت باز کرد . کاربران از طریق حساب  Samsung Account  قابلیت دسترسی به بخش های متعدد تلویزیون را دریافت میکنند .

 

آرشیو موسیقی سیستم عامل تایزن

آرشیو موسیقی سیستم عامل تایزن تلویزیون سامسونگ

 

4- دستیار صوتی سیستم عامل تایزن

شرکت ها در روند هوشمند سازی تلویزیون ، آیتم های متعددی را برای سهولت استفاده کاربران فراهم میکنند . یکی از کاربردی ترین مقوله هوشمند سازی تلویزیون ، قابلیت دستیار صوتی است .

دستیار صوتی یک مکانیزم کلی برای کنترل تلویزیون از طریق صدا است . از طریق فرمان صوتی میتوان به تلویزیون هوشمند خود دستور بدهید و چیزی را درخواست کنید .

به طور کلی دستیار صوتی ، کاری  فراتر از آنچه که پیشتر با ریموت کنترل انجام میدادید را انجام میدهد . روی نسخه جدید tizen از دستیار صوتی شرکت های مختلف همانند گوگل و آمازون استفاده شده است .

دستیار صوتی شرکت گوگل ® به Google Assistant موسوم است و نسخه شرکت آمازون ® نیز Alexa نام دارد . در بعضی تلویزیون های سامسونگ از دستیار صوتی Bixby نیز استفاده شده است .

دستیار صوتی بیکسبی توسعه یافته خود سامسونگ است و در ابتدا، برای گوشی های موبایل هوشمند، توسعه داده شد . دستیار صوتی بیکسبی برای نخستین بار روی پرچمدار سامسونگ یعنی +S8 نصب شد و پس از آن روی سایر پرچمداران نیز تعبیه گردید .

این اپلیکیشن پس از استفاده موفق در smart phone یا گوشی های هوشمند ، حال به تلویزیون های هوشمند نیز رسیده است .

 

دستیار صوتی سیستم عامل تایزن

دستیار صوتی گوگل اسیستنت سیستم عامل تایزن

 

5- قابلیت جست و جو اینترنتی

در دنیای هوشمند امروزی ، جست و جوی اینترنتی به یک نیاز بدل شده است . تلویزیون های اسمارت که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند به تبع قابلیت جست و جو اینترنتی نیز دارند اما همه تلویزیون ها به صورت پیشفرض ، اپلیکیشنی به عنوان مرورگر ندارند .

روی سیستم عامل جدید ، دسترسی به مرورگر اینترنتی فراهم آمده است . این قابلیت به صورت پیشفرض قرار داده شده و کاربر نیازی به اضافه کردن مرورگر ندارد .

تایزن معمولا به صورت پیشفرض از مرورگر کروم (chrome) شرکت گوگل استفاده میکند . از طریق همین مرورگر نیز میتوان برنامه های  جست و جوی اینترنتی دیگری همانند فایر فاکس ، یاهو و … را دانلود کرد .

یکی از بارزترین قابلیت های tizen جدید ، امکان سرچ به کمک فرمان صوتی است . میتوان با صدای خود از تلویزیون بخواهید ، موضوع یا محتوایی را برای شما جست و جو کند .

 

مرورگر سیستم عامل tizen

مرورگر اینترنت سیستم عامل tizen سامسونگ

 

6 – هوش مصنوعی AI

هوش مصنوعی یا هوش ماشینی را در سال های اخیر زیاد شنیده ایم . هوش مصنوعی به زبان ساده رفتاری همانند مغز انسان را شبیه سازی میکند و یاد میگیرد .

هوش مصنوعی قابلیت های بیشماری را در تلویزیون  قرار داده است . به طور مثال تنظیم نور هوشمند نمایشگر از قابلیت های هوش مصنوعی است . این سیستم زمانیکه نور محیط کاهش می یابد به طور هوشمند نور نمایشگر را کم میکند و زمانیکه نور در محیط گسترده شود ، نور نمایشگر را افزایش میدهد .

قابلیت تنظیم نور هوشمند در سیستم عامل TIZEN ، بعدی جدیدتر یافته است . هوش مصنوعی هنگامیکه نور پنجره یا لامپ روی نمایشگر بیوفتند ، به صورت هوشمند نور نمایشگر را تا جای که اثر نور مزاحم محو شود ، بالا میبرد .

از قابلیت های دیگر هوش مصنوعی میتوان به ترجیح دادن برنامه ها بر اساس علایق کاربر اشاره کرد . هوش مصنوعی بر اساس علایق کاربر ، برنامه ها را شخصی سازی میکند و محتوا را بر اساس آنچه علاقه شماست ، پیشنهاد میدهد .

 

AI سیستم عامل TIZEN

AI سیستم عامل TIZEN تلویزیون سامسونگ

 

7 – اتصال گوشی موبایل به تلویزیون 

امروزه دیگر کمتر کسی پیدا میشود که از گوشی های هوشمند استفاده نکند . رواج زیاد این محصولات باعث شده شرکت های سازنده تلویزیون ، امکانات متعددی را برای اتصال آسانتر تعبیه کنند .

سیستم عامل تایزن ، از طریق برنامه های پیشفرض اتصال گوشی موبایل را به تلویزیون فراهم آورده است . به طور مثال از طریق برنامه Smart View میتوان گوشی های موبایل اندروید را به تلویزیون متصل کرد .

قابلیت Smart view حالت آینه ای را نیز توسعه داده است . از طریق حالت آینه ای میتوان آنچه را که در گوشی موبایل خود میبینیم ، به صورت همزمان بر روی تلویزیون نیز مشاهده کنیم .

نسخه جدید تایزن امکان اتصال محصولات سایر شرکت ها را نیز فراهم آورده است . به طور مثال محصولات شرکت apple همانند iphone – ipad – mac و … را میتوان از طریق مکانیزم Airplay ، به تلویزیون سامسونگ متصل کرد.

 

Smart view سیستم عامل تایزن

قابلیت Smart view سیستم عامل تایزن سامسونگ

 

8 – دسترسی به بازی یا Gaming 

تایزن جدید قابلیت های فراوانی را برای کاربران گیمر تدارک دیده است . گیمر ها افرادی هستند که مشتاق بازی های ویدیویی با کنسول یا به صورت آنلاین هستند .

میتوان برای سیستم عامل Tizen دسترسی های خاصی مربوط به بازی را تعریف کرد . این قابلیت در نسخه های جدید وجود دارد و از طریق آن میتوان به صورت میانبر به بازی های مورد علاقه ، دسترسی یافت .

محیط کاربری Gaming به جهت همراهی با پردازنده های جدید همانند crystal processor یا پردازنده های کوانتومی ، بسیار سریع است . میتوان محتوای ویدیوی و بازی های گرافیک بالا را به آسانی در محیط کاربری ، بارگذاری کرد .

 

قابلیت Gaming سیستم عامل تایزن

قابلیت Gaming سیستم عامل تایزن تلویزیون سامسونگ

 

جمع بندی و اینده سیستم عامل تایزن

این سیستم عامل از زمان ساخت تا کنون بروز رسانی و اصلاحات فراوانی را از سر گذرانده است . نسخه  جدید هماهنگ با نیاز کاربران بهینه سازی و توسعه یافته است .

تایزن در رقابت سر سختی با سیستم عامل WebOS شرکت ال جی است . این دو به صورتی پایاپای در رقابتند و نمیتوان گفت یکی مزیت بارزی نسبت به دیگری دارد .

از نظر امینتی تایزن جزو امن ترین سیستم عامل های جهان است . هرساله سامسونگ به کمک گروه توسعه آلفا ، حفره های امنیتی را بازرسی و میکنند تا حریم خصوصی کاربران محفوظ بماند .

تایزن با آپدیت های جدید ، توانایی رقابت با سیستم عامل اندروید را یافته است . پیشتر اندروید به جهت داشتن طیف بسیار گسترده ای از اپلیکیشن ها و دسترسی های متنوع ، به تنهای یکه تاز بازار بود .

این سیستم عامل در نسخه های آینده طبق آنچه سامسونگ وعده داده به سمت هوش مصنوعی معطوف است . در این خصوص آقای HYOGUN LEE رئیس بخش کسب کار سامسونگ میگوید که این سیستم عامل بیش از پیش بر هوش مصنوعی مبتنی میشود .

آقای لی اضافه میکند که هدف نهایی برای تلویزیون اسمارت ، ایجاد بستری امن برای کاربران جهت دسترسی به محتوای متنوع است .

 

آینده سیستم عامل tizen

آینده و قابلیت های جدید سیستم عامل tizen سامسونگ

 


جمع آوری شده توسط گروه tvgraf

tvgraf.com all rights reserved – 2021

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.